Kontakt z diakonią: misyjna.lodz@gmail.com
Moderator: ks. Marcin Czajkowski
Odpowiedzialna świecka: Katarzyna Herman
Historia Diecezjalnej Diakonii Misyjnej:
Diakonia misyjna w naszej archidiecezji działa od 2009 roku. Spotykamy się raz w miesiącu na spotkaniach formacyjnych (modlitwa, dzielenie Słowem, formacja specjalistyczna, planowanie akcji i działań). Do tej pory organizowaliśmy m.in. akcję „Ołówek dla Afryki”, „Opatrunek na ratunek”, „Podziel się Oazą” oraz „Mejd in Czajna”. Organizujemy też spotkania z misjonarzami. Jeden z członków naszej diakonii był na misjach w Kazachstanie, kolejni przygotowują się do wyjazdu, a jedna z animatorek w tym roku posługiwała w Chinach na rekolekcjach oazowych.
Cele diakonii misyjnej:
„Idźcie i głoście”, „Czyńcie uczniów” oraz „Czyńcie uczniów ze wszystkich narodów” to kolejne hasła roku, nad którymi pochylaliśmy się w Ruchu Światło-Życie w czasie pierwszych lat istnienia Diakoni Misyjnej. Dzięki nim nasz Ruch obudził w sobie znów świadomość, że Wielki Nakaz Misyjny Chrystusa jest naszym stałym zadaniem i wezwaniem, do którego realizowania i wypełniania powołana została właśnie diakonia misyjna.
Dlatego podstawowy swój cel diakonia odczytuje jako głoszenie Ewangelii poza granicami Polski, zarówno poprzez krótkie rekolekcje ewangelizacyjne, jak też i wyjazdy oazowiczów na wolontariat misyjny. Nie koniecznie chodzi tu o dalekie kraje czy dzikie plemiona. Tereny misyjne to coraz częściej wielkie miasta Europy Zachodniej czy Skandynawii a także Wschód. Na Ewangelię i świadków wiary czeka Hiszpania, Niemcy, Białoruś i wiele innych krajów.
Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie ks. Adam Wodarczyk, w czasie Oazy Modlitwy Diakonii Misyjnej w październiku 2009 r. wytyczył kierunek działania naszej diakonii jako „ad extra” (na zewnątrz, a więc poza granice Polski) w stosunku do diakonii ewangelizacji, którą określił jako skierowaną „ad intra” (wewnątrz, w domyśle – w kraju), wyznaczając więc w ten sposób zależność i relację między obydwoma diakoniami.
Nie wystarczy jednak kogoś posłać i starać się o następców. Trzeba zadbać o osobę posłaną, wspierając ją modlitewnie, ale też materialnie. Diakonia misyjna jest więc naturalnym „zapleczem logistycznym” dla posłanego. Nie można też mówić o działalności misyjnej, bez stałej modlitwy za misje, misjonarzy i o powołania misyjne oraz bez wspierania tych misji przy najróżniejszych okazjach (m.in. zbiórki pieniędzy, czy różnego rodzaju misyjne akcje, festyny, loterie itp).
Diakonia jako jeden z ważniejszych i bardzo owocnych kierunków widzi koordynowanie i propagowanie programu Adopcji na Odległość, która jest bardzo konkretną formą pomocy i wsparcia dzieci z Afryki (Kenia), dodatkowo otwierającą serca na sprawę misji.
Ale ponieważ jesteśmy Diakonią Ruchu Światło-Życie naturalną rzeczą jest, że chcemy dzielić się naszym charyzmatem z innymi narodami, dlatego celem wyjazdów naszych oazowiczów, a tym samym troską całej diakoni jest w ostatecznym rozrachunku powstawanie wspólnot Ruchu Światło-Życie poza granicami naszego kraju. Temu zadaniu służyło chociażby dzieło Mission: Oasis. Life Friendly Solution, czyli rekolekcje Oazy Nowego Życia w języku angielskim dla osób spoza Polski, czy też rekolekcje ONŻ I stopnia w Chinach.
W końcu celem istnienia Diakonii Misyjnej jest także pobudzanie w naszym Ruchu ducha misyjnego i poszerzanie świadomości misyjnej wśród oazowiczów.
Do posługi w diakonii misyjnej zapraszamy: młodzież, studentów, dorosłych – w tym małżeństwa z DK.
(ostatnia aktualizacja: 2012-10-30)
Leave a Comment