Formacja DK – Zobowiązania
Spotkanie w kręgu – zasady
Spotkanie miesięczne kręgu odbywa się raz w miesiącu. Polega na DZIELENIU SIĘ każdego z osobna oraz jako małżeństwo z formacji realizowanej w ciągu ostatniego miesiąca. Spotkanie składa się z z trzech części :
DZIELENIE SIĘ ŻYCIEM
Dzielenie się wydarzeniami, radościami, troskami podczas symbolicznego posiłku.
Dzielenie się życiem nie polega na opowiadaniu wszystkich wydarzeń, które miały w ciągu ostatniego miesiąca ale dzieleniu się tymi, które mogą ubogacić innych, być świadectwem wiary, wzrostu wiary, widzenia obecności Boga we własnym życiu, dzielenie życia Ewangelią. Do dzielenia się życiem małżonkowie powinni przygotować się razem, spisać najważniejsze sprawy, którymi chcieliby się wspólnie podzielić.
MODLITWA
- Dzielenie się Ewangelią lub inne formy spotkania ze Słowem Bożym,
- tajemnica różańca;
Na każdy zaplanowany krąg jest przygotowany fragment Pisma św. Fakt, że ten fragment jest przekazywany uczestnikom kręgu wcześniej, ma swoje uzasadnienie. Podobnie, jak przy dzieleniu się życiem, tak w tej części spotkania powinniśmy być przygotowani. Dobrze jest zapodany fragment przeczytać, rozważyć wcześniej osobiście ale też z małżonkiem i na spotkaniu kręgu podzielić refleksjami, jakie z tych wcześniejszych rozważań zostały przygotowane.
FORMACJA
- Dzielenie się z przebiegu miesięcznej formacji – dzielenie się zobowiązaniami, to znaczy osiągnięciami i trudnościami w rozwoju życia duchowego.
- Dzielenie się przemyśleniami dotyczącymi zapowiedzianego tematu. Ta część, bardzo istotna ze względu na formację kręgu również powinna być przepracowana, przygotowana najpierw indywidualnie przez każdego z małżonków, następnie razem w jedności. Każdy oczywiście może mieć odrębne zdanie ale formacja dokonuje się w ciągu miesiąca wspólnie, razem i razem też dzielimy się treścią tematu formacyjnego. W taki sposób przygotowani bierzemy udział w comiesięcznym kręgu.
- Sprawy organizacyjne
Uwagi:
- punktualność, lepiej przyjść 10 minut za wcześnie, niż za późno aby nie przedłużać o wyznaczone 3 godziny czasu spotkania kręgu
- skromny poczęstunek
- staranie o obecność kapłana na spotkaniu, wyjścia mu naprzeciw jeśli chodzi o możliwości czasowe i ograniczenia pracą w parafii
- dyscyplina wypowiedzi – zadbać o siebie nawzajem a szczególnie para animatorska, aby każdy miał równe szanse wypowiedzi (w niektórych kręgach gdzie jest problem stosuje się klepsydrę 🙂
Zobowiązania – dary dla rozwoju duchowego małżonków
Codzienna MODLITWA OSOBISTA (Namiot Spotkania)
Namiot Spotkania – najważniejsze zobowiązanie
„Można powiedzieć, że nie jest naprawdę członkiem Ruchu, nie zrozumiał jego istoty ten, kto nie wprowadził w swoje życie praktyki Namiotu Spotkania. Jeżeli chcemy być w Ruchu animatorami, to przede wszystkim tego musimy się nauczyć, żebyśmy mogli z całym przekonaniem i w oparciu o własne doświadczenie uczyć innych praktyki Namiotu Spotkania.” /ks. Franciszek Blachnicki/
Co jest potrzebne, aby rozbić Namiot Spotkania w ciągu dnia?
Aby rozbić Namiot Spotkania, niezbędne są trzy elementy: Miejsce oddzielone, Czas dla Boga i Przeżycie obecności Boga.
Regularne SPOTKANIE ZE SŁOWEM BOŻYM
Pismo św. – źródło życia
„Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa.” /św. Hieronim i Jan Paweł II/
Co napisać, aby przybliżyć zobowiązanie „Regularne spotkanie ze słowem Bożym”? Zacznę od świadectwa: czym dla mnie jest Pismo Święte?
Gdybym mógł zabrać na bezludną wyspę jedną książkę, wybrałbym z pewnością Biblię. W wieku szkoły podstawowej nie lubiłem czytać książek, ale doskonale pamiętam, jak przypadkiem sięgnąłem po Pismo Święte w wieku lat 11 i czytając przypowieści, wzruszałem się i doświadczałem czegoś, co uczniowie z Emaus nazwali „pałaniem serca”.
Codzienna MODLITWA MAŁŻEŃSKA
Modlitwa małżeńska – źródło łask
Modlitwa małżeńska – to wspólna modlitwa małżonków, którzy stają w obecności Boga, aby Go wspólnie wielbić, chwalić, słuchać i prosić o łaskę coraz głębszego przeżywania sakramentu małżeństwa oraz o łaskę służenia Mu życiem zgodnym z Jego upodobaniem.
Dary i łaski, które otrzymujemy od Boga są różnego rodzaju. Niektóre możemy sobie wymodlić, inne otrzymujemy nawet nie prosząc, bo Bóg tak chce. Są i takie, które Bóg daje małżonkom, którzy wspólnie się modlą – nie można ich wymodlić indywidualnie. Można sobie wyobrazić, że są w niebie drzwi, przez które Bóg chce małżeństwu dawać liczne łaski. Ale są to łaski jedyne w swoim rodzaju, nie można ich otrzymać w inny sposób, jak tylko prosząc wspólnie razem z małżonkiem. Choćbyśmy pościli kilka godzin dziennie i modlili się indywidualnie codziennie, to i tak nie wyprosimy tych łask, które są zarezerwowane dla małżonków wspólnie modlących się (jest to opinia jednego z księży z Domowego Kościoła).
Codzienna MODLITWA RODZINNA
Modlitwa rodzinna– budowanie Kościoła
Papież, Paweł VI pytał kiedyś rodziców „Matki, czy uczycie wasze dzieci modlitwy… A wy, ojcowie, czy umiecie modlić się z waszymi dziećmi, z całą wspólnotą domową… Pamiętajcie: w ten sposób budujecie Kościół.”
Rodzice nauczycielami modlitwy
Przed rodzicami jest wiele zadań, które należy wypełnić. Zabiegamy o wychowanie naszych dzieci, zawozimy je na tańce, angielski, judo; chodzimy do ortodonty, poświęcamy czas i pieniądze, aby zapewnić dzieciom zdrowie i wychowanie – i dobrze czynimy. Ale Bóg kiedyś zapyta nas „Czy nauczyliście swoje dzieci modlitwy?”. Może odpowiemy „przecież Kasia pięknie tańczy, ma zdrowe i ładne zęby i mówi trzema językami” i wtedy uświadomimy sobie, że nie nauczyliśmy swojej córki tego najważniejszego języka, który pozwala rozmawiać z Bogiem. A przecież, jak powiedział pewien jezuita „największy dar, jaki mogą przekazać rodzice dzieciom, to przekazać im Boga”.
Comiesięczny DIALOG MAŁŻEŃSKI
Dialog małżeński – życiodajna chwila.
Dialog małżeński to spotkanie TRZECH OSÓB: ja, mój małżonek i Jezus. Wspólnie we trójkę spotykamy się, aby zastanowić się nad naszym małżeństwem.
Struktura dialogu małżeńskiego
I WSTĘP
Zaplanować dialog, nastawić się na dialog (znaleźć czas i miejsce)
Modlitwa – uświadomić sobie, że Bóg jest z nami.
(Można zapalić świecę, aby patrząc sobie w oczy, czasami spojrzeć na Jezusa – jest obok nas, jest z nami)
Za co chciałbym podziękować? (podziękować za dobro, jakie doświadczyłem od współmałżonka/ki – 10 cukierków-podziękowań)
Za co chciałbym przeprosić? (uświadomić sobie, co można zmienić – 1 gorzka pigułka)
Z czego jestem zadowolony-co mi się udało?
Jakie są moje oczekiwania/potrzeby?
Zastanowić się porozmawiać na temat:
(można wybrać tylko jeden, wówczas będzie to dialog tematyczny,
ale warto co jakiś czas zastanowić się nad wszystkimi)
MY I BÓG
RELACJA MIĘDZY NAMI
MY I NASZE DZIECI
MY I RODZINA DALSZA
NASZE MIEJSCE WE WSPÓLNOCIE
Podziękować Bogu za „spotkanie we troje”
REGUŁA ŻYCIA
Reguła życia – droga do świętości
Reguła życia, to droga do świętości; jej sens można również określić jako:
- systematyczna praca nad sobą
- postęp duchowy
- asceza chrześcijańska
- ściśle określony wysiłek, narzucony sobie na okres miesiąca (Karta END, 1947)
Wszyscy jesteśmy powołani do świętości, każdy we właściwym sobie stanie (Sobór Watykański II).
Nie ma świętości bez wyrzeczenia się i bez walki duchowej.
Uczestnictwo w REKOLEKCJACH FORMACYJNYCH
REKOLEKCJE – doświadczenie Boga we wspólnocie
Czym są rekolekcje?
W ogólnym znaczeniu rekolekcje to „kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej”, a rekolekcje oazowe to czas „mający na celu pogłębienie wiary poprzez formację w małych grupach”.