W Polsce rozgorzała dyskusja na temat przywrócenia do Kodeksu Karnego kary śmierci. Jest ona aktualna również w świetle wyroku Sądu Najwyższego Białorusi skazującego na rozstrzelanie dwóch mężczyzn – zamachowców w Mińskim metrze. Poniżej zamieszczamy linki do materiałów ukazujących stanowisko Kościoła na ten temat.
KARA ŚMEIRCI W NAUCZANIU KOŚCIOŁA – ekai.pl
Badania kryminologów prowadzone w krajach, w których została utrzymana kara śmierci, nie potwierdziły argumentów za wychowawczym aspektem jej stosowania. Liczba przestępstw wcale nie zmalała, podobnie jak nie wzrosła w tych, w których zniesiono tę karę.
ABP. MICHALIK O KARZE ŚMIERCI – gosc.pl
Katechizm Kościoła katolickiego mówi, że zanim zastosuje się karę śmierci, trzeba ocenić, czy da się ochronić życie i wzbudzić w przestępcy poprawę, stosując karę dożywocia – powiedział w poniedziałek przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
KS. KLOCH: NIE NALEŻY PRZYWRACAĆ KARY ŚMIERCI – gosc.pl
Należy wyeliminować karę śmierci, a nie przywracać ją – podkreślił rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch w oświadczeniu przesłanym w czwartek PAP. Zaapelował także do polityków, by nie traktowali wybiórczo nauczania Kościoła.
CZY WOLNO KARAĆ ŚMIERCIĄ – gosc.pl
Jeżeli zgodzimy się, że kara śmierci jest zbyt surowa nawet dla masowych zabójców w stylu Breivika, to jaka powinna być sprawiedliwa kara? Czy chodzi tylko o utylitarny wymiar kary (ochronę społeczeństwa przed zbrodniarzem lub próbę jego resocjalizacji), czy też istnieje coś bardziej podstawowego – po prostu sprawiedliwość?
WIĘCEJ NIŻ STRZAŁ W STOPĘ – gosc.pl
Błogosławiony Jan Paweł II był gorącym zwolennikiem zniesienia kary śmierci. W świętym Roku Jubileuszowym prosił o zaprzestanie wykonywania egzekucji. Dla niego każde życie było święte i koniec. Nie szedł w tej dziedzinie na kompromis. Zmienił nauczanie Kościoła? Absolutnie nie. Doprecyzował je w sposób, który dla mnie jest przekonujący.\
Leave a Comment