nr 5/2011 (ukaże się w grudniu 2011r.) „To nie tak miało być – KRYZYS”
To, co jest wartościowe, ma swoją cenę. Ceną dojrzałości i doświadczenia głębszej miłości w związku jest cierpienie. O dojrzewaniu do kryzysu, jego naturalności i możliwościach rozwojowych.
W numerze m.in.:
– Siła sakramentu małżeństwa – O. Ksawery Knotz OFMCap
– Kościół w sprawie kryzysów małżeńskich – Ks. Marek Urban
– Na ile kryzys jest szansą? – Elżbieta Trubiłowicz
– Mieszkanie przed ślubem – Aneta Lutomska
– Eurosieroty – Ks. Marek Maj
Wiara
Siła sakramentu małżeństwa – O. Ksawery Knotz OFMCap. Będąc w małżeństwie, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, co oznacza i w czym przejawia się sakramentalność związku małżeńskiego. Autor w krótki i jasny sposób wyjaśnia, w czym tkwi wyjątkowość i siła sakramentu małżeństwa.
Kościół w sprawie kryzysów małżeńskich – Ks. Marek Urban. Autor przedstawia konkretne działania, jakie wykorzystywane są przez Kościół wobec kryzysujących osób, małżeństw, małżeństw niesakramentalnych i rodzin. Podkreśla rolę dojrzałej wiary, która nie stoi na przeszkodzie poszukiwania specjalistycznej pomocy.
Do kryzysu trzeba dojrzeć – Ks. Wiesław Błaszczak SAC. Posługując się ciekawą metaforą, autor pokazuje, że niemożliwe jest poradzenie sobie z sytuacją kryzysową – czy to we własnym życiu, czy też w małżeństwie – jeżeli nie jest się gotowym na to, żeby zmienić dotychczasowy sposób myślenia i działania.
Uczucia
To nie tak miało być… – KRYZYS – Wywiad z Lucyną Lipman. Wywiad na temat przyczyn różnych sytuacji kryzysowych w relacji kobiety i mężczyzny, sposobów radzenia sobie oraz tego, co może się stać, gdy nie przepracuje się kryzysu w związku.
I żyli długo i szczęśliwie… – Katarzyna Litwińska-Rączka. Autorka opisuje, na czym polega sytuacja kryzysowa, jak możemy na nią reagować, wymienia rozwojowe kryzysy małżeńskie oraz daje praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z kryzysem, który wcześniej czy później się pojawi.
Na ile kryzys jest szansą? – Elżbieta Trubiłowicz. Czy lepiej, żeby konflikt w związku był, czy też żeby go nie było? Czy możliwe jest wzajemne poznanie się bez konfrontacji poglądów? W jaki sposób kryzys może być szansą? W artykule można znaleźć odpowiedzi nie tylko na te pytania.
Kryzys małżeński czy konflikt wyobrażeń? – Krystyna Sztuka. Opierając się na wieloletnim doświadczeniu zawodowym, autorka pisze o odmienności wyobraźni kobiety i mężczyzny, podkreślając, jak różne mogą być wyobrażenia o płci przeciwnej i o wspólnym życiu w małżeństwie. Przedstawia także, jak kształtuje się nasza wyobraźnia i jak radzić sobie ze stereotypami, które ją wypełniają.
Słownik żon dla mężów i mężów dla żon. Czy wypowiedzi żony odczytywać dosłownie? Czy wiem, co kryją w sobie słowa męża? Kilka krótkich zdań, których znaczenie może nas zaskoczyć.
Nieudany seks. To, co warto wiedzieć, żeby uniknąć niepotrzebnego napięcia w sferze seksualnej.
Zazdrość – Jakub Kołodziej. Zazdrość może scalać związek, ale może też wymknąć się spod kontroli i uczynić życie koszmarem. Po czym poznać przekroczenie granic zdrowej zazdrości w związku i na czym polega zazdrość patologiczna?
Mieszkanie przed ślubem – Aneta Lutomska. Autorka podaje powody, dla których młodzi ludzie coraz częściej decydują się na wspólne mieszkanie przed ślubem, oraz konsekwencje takiej decyzji.
Wspólne zamieszkiwanie przed ślubem – wnioski z badań naukowych – Iwona Ulfik-Jaworska. Krótkie przedstawienie wyników ostatnich badań naukowych, dotyczących wspólnego zamieszkiwania przed ślubem.
Eurosieroty – Ks. Marek Maj. W artykule jest mowa o obecnym w Polsce trendzie wyjeżdżania za granicę do pracy. Autor opisuje motywy takich wyjazdów oraz ich wpływ na życie małżeńskie i rodzinne.
Życie
Niechęć do współżycia – Anna i Łukasz. „(…) Żyliśmy niby razem, ale nie wychodziły nam ani rozmowy, ani gesty czułości. Pojawiła się rana pod hasłem »współżycie« i na ten czas wydawała się chorobą nieuleczalną. Chorobą, która siała spustoszenie w każdym wymiarze naszej relacji (…).”
Znaczenie przeszłości – Justyna i Kamil. „(…) Całe nasze dotychczasowe życie, zanim wzięliśmy ślub, wnieśliśmy jako posag w nasze małżeństwo (…).”
Czy na kryzys może być za późno? – Beata. „(…) Coraz częściej zaczęłam reagować złością, wymówkami, pretensjami, oskarżeniami, obrażaniem się. Przestałam liczyć na to, że Bartek wróci do mnie emocjonalnie; zepchnęłam miłość do niego na samo dno serca (…).”
Byłam zazdrosna o męża – Dorota i Jacek „(…) Uczucie zazdrości, jakiego wcześniej nigdy nie doświadczyłam, mieszało się z poczuciem krzywdy, poniżenia, z rozczarowaniem, ze złością, z gniewem, niedowierzaniem (…).”
źródło: Zbliżenia
Leave a Comment