Seminarium Domowego Kościoła w nowej formule za nami. Świetne spotkanie poprowadzili Agnieszka i Jakub Kołodziejowie, redaktorzy pisma „Zbliżenia”. Nadzwyczajne zainteresowanie tematem (sala „pękała w szwach”, wiele osób słuchało poza salą na korytarzu) dowiodło, że tego typu spotkania są bardzo potrzebne.
Jak nakazywała wieloletnia tradycja o 9.00 rano w sobotę 16 listopada spotkaliśmy się w sali konferencyjnej w Domu Ruchu przy ul. Zgierskiej w Łodzi. Już o 8.30 zauważyliśmy pierwszych słuchaczy. Przyjechali do nas ze Zduńskiej Woli, a więc z sąsiedniej diecezji. Pół godziny później było nas tak dużo, że nie było gdzie wstawiać dodatkowych krzeseł. Po prostu klęska urodzaju.
Agnieszka i Jakub Kołodziejowie od kilku lat tworzą pismo „Zbliżenia”. Są także twórcami „Gry małżeńskiej” – ciekawej formy dialogowania małżonków. Przyjechali do Łodzi aby podzielić się swoim doświadczeniem budowania komunikacji małżeńskiej. Agnieszka – filolog polonista, Jakub – psychoterapeuta. Oboje świetnie zgrani, profesjonalni, spokojni i dobrze przygotowani. Podczas trzygodzinnego spotkania ledwie dotknęli problemu, zrobili to jednak bardzo dojrzale i z wielką intuicją. Świetnie „wstrzelili” się w oczekiwania słuchaczy. Wielkie wrażenie robiła absolutna cisza, setki oczu wpatrzonych w prelegentów. Wszyscy z zapartym tchem słuchali spokojnego głosu obojga małżonków uzupełniających się doskonale podczas wypowiedzi.
Nie czas i miejsce referować treści spotkania, warto jednak zaznaczyć, że tematyka poruszona przez naszych gości żywo odpowiadała na zapotrzebowania słuchaczy. Przekrój publiczności był szeroki: od małżonków ze stażem kilkudziesięcioletnim do małżeństw zupełnie młodych. Odnotowaliśmy także obecność kilkunastu osób spoza Domowego Kościoła. Cieszy zatem fakt, że udało się zachęcić do przyjazdu osoby nie związane bezpośrednio z naszą formacją. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali foldery Domowego Kościoła z prośbą o przekazanie ich kolejnym małżonkom spoza Domowego Kościoła, z zaproszeniem na rekolekcje ewangelizacyjne w styczniu.
Mnóstwo pracy miała diakonia wychowawcza, której na ponad trzy godziny powierzono opiekę nad trzydziestką dzieci. Na całe szczęście, dzieci były pod nadzorem prawdziwych profesjonalistów – sprawdzone ciocie i wujkowie, zahartowani w niejednych oazowych bojach diakonii wychowawczej. Po spotkaniu zebraliśmy od opiekunów szereg cennych informacji, które weźmiemy pod uwagę przy przygotowaniu kolejnego spotkania. Jednym z postulatów było zapewnienie dzieciom jedzenia i picia. Sprawa niby banalna, a jednak wymagająca większej uwagi z naszej strony.
W całym przedsięwzięciu świetnie odnalazły się poszczególne rejony odpowiedzialne za różne posługi. Po spotkaniu sala została błyskawicznie posprzątana i wyglądała nawet lepiej, niż przed spotkaniem. W przerwie kawowej uczestnicy mieli do dyspozycji kawę i ciastka, choć nie mamy pewności, czy dla wszystkich wystarczyło tyle, ile by sobie życzyli.
Podsumowując należy stwierdzić, że największą radością i jednocześnie wyzwaniem była frekwencja. Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania tematem i dlatego też warunki do odbioru konferencji nie były komfortowe. Brak wygody został jednak wynagrodzony ucztą intelektualno-duchową, za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy Agnieszce i Jakubowi.
Zapraszamy wszystkich na kolejne seminarium, które odbędzie się 8 lutego 2014 r. Będzie ono najprawdopodobniej poświęcone formacji dzieci. Zapraszamy zatem dziadków, rodziców i pedagogów – wszystkich, którym bliska jest formacja duchowa najmłodszych. Porozmawiamy o konkretnych propozycjach formacji, zaprosimy do współpracy oraz na rekolekcje letnie Dzieci Bożych. Przyjrzymy się możliwościom i realiom w naszej archidiecezji w tym temacie.
Obiecujemy także lepsze, bardziej komfortowe warunki kolejnego seminarium. Pracujemy nad tym, aby sala, w której się spotkamy, była w pełni przygotowana na większą ilość osób, które będą mogły przeżyć niezapomniane konferencje w godnych do tego warunkach.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za przybycie i służbę. Także za ofiary złożone na pokrycie kosztów organizacyjnych.
Pozdrawiamy serdecznie
Agnieszka i Tomasz Talaga
para diecezjalna
Leave a Comment